Slovo starosty Pavla Macháčka - listopad 2024
Vážení čtenáři,
moc vás po půl roce zdravím. A hned se s vámi podělím o několik zajímavých čísel. Víte, kolik tu s námi žije cizinců? Pokud jde o celou Prahu, tak je to celkem 347 463 obyvatel ‒ cizinců s trvalým nebo přechodným pobytem. Českých občanů v Praze žije 1 129 145. To máme dohromady 1 476 608 obyvatel Prahy k datu 1. 1. 2024. To jsou oficiální údaje ministerstva vnitra, jež je pověřeno správou evidence obyvatel. Z toho plyne, že 23,5 % obyvatel Prahy jsou cizinci. Je to hodně? Je to málo? Nevím. Prostě tomu tak je.
A jak je na tom naše městská část? Českých občanů je nás tady 8 036 a žije tu s námi 3 326 cizinců, tj. 29,3 %. Jsme nad celopražským průměrem. A je zajímavé, že sousední Kunratice jsou na tom procentuálně úplně stejně jako my. A nejsme na prvním místě. Pro zajímavost přikládám tabulku městských částí s nejvyšším podílem ubytovaných cizinců.
Musím se přiznat, že uvedená čísla mě překvapila, a proto se s vámi o ně chci podělit. A vždy je dobré znát fakta.
Ale hlavním tématem tohoto úvodníku bude poděkování. Proto se vrátím o měsíc zpět. Některé části republiky postihla katastrofální povodeň. Praha byla tentokrát ušetřena. I díky tomu, že byla včas provedena veškerá preventivní opatření. Jich se zúčastnili i členové našich dvou jednotek sboru dobrovolných hasičů (JSHD) Libuš a Písnice. Jakožto součást integrovaného záchranného systému (IZS) byli povoláni tam, kde jich bylo třeba. Takže působili na březích Vltavy. Například na Kampě a na Maninách. Naše městská část je na kopci, a tak hrozí povodňové nebezpečí jenom tam, kde jsou nevhodně provedené inženýrské stavby. To jsou totálně poddimenzované propustky na Písnickém potoce a naprosto chybně navržená kanalizace ve staré Písnici. Písničtí hasiči proto v předstihu provedli kontrolu a vyčistění propustků a během dešťů doslova hlídali objekty ohrožené kontaminovanou vodou z přetíženého kanalizačního systému. Když bylo po povodni, tak byli libušští hasiči povoláni na severní Moravu do městečka Lipová Lázně, kde pomáhali s odstraňováním povodňových škod. A to všechno dobrovolně! Bez nároku na jakoukoli odměnu. Poděkování patří všem nasazeným dobrovolným hasičům, a protože vyjmenovat všechny by zabralo moc místa, tak se omezím na velitele. Za libušské hasiče je to Ondřej Stašek a za písnické Marek Steiner. Tisíceré díky! Jsem hrdý na to, že vás máme. Povodeň mimo jiné znemožnila oslavu 125 let sboru dobrovolných hasičů v Písnici naplánovanou na 14. září. Hasiči měli místo oslav pohotovost a zásahy.
O týden později, 20. září, bylo počasí naopak skvělé, a tak mohlo naše již tradiční Jablkobraní proběhnout bez jakýchkoliv problémů. A myslím, že se letos moc povedlo. Soudím tak z mnoha pochvalných slov, která jsem slyšel v průběhu akce. Zaznamenal jsem i názory, že lepší Jablkobrani ještě nebylo. Za to patří velké poděkování organizátorům. Za všechny jmenuji letošní hlavní organizátorku. Byla jí paní Lucie Chmelířová z našeho úřadu. A dokonce jsem byl dotázán na to, kdo že Jablkobraní vymyslel. Tady jsem musel chvíli přemýšlet. Přeci jen je to přes deset let. Ale nakonec jsem si s pomocí kolegy Jiřího Koubka vzpomněl. Akci Jablkobraní vymyslela v roce 2013 naše tehdejší úřednice Šárka Fruncová. Dodatečně moc děkuji.
A úplně na závěr bych chtěl poděkovat všem, kdo uplatníte jakékoli smysluplné připomínky v návrhu územní studie Depo Písnice. Na místě samém 15. října proběhla komentovaná procházka za poměrně slušné účasti veřejnosti. Připomínkování studie bude možné v rámci veřejného projednání, které bude organizovat příslušný odbor magistrátu HMP a o jehož místě a termínu budete včas informování.
Pavel Macháček, starosta, 16. 10. 2024
Foto: Kristina Thaler